Latest topics
» سايت سايتک رو بستن :-(
Sun Nov 29, 2009 3:00 am by مهران

» لیلاج بازنده
Sun Nov 22, 2009 4:30 pm by jonbeshesabz

» علی کردان در گذشت
Sun Nov 22, 2009 4:27 pm by jonbeshesabz

» 16 azzare sabz
Sun Nov 22, 2009 4:20 pm by jonbeshesabz

» 16 دلیل برای 16 آذر
Sun Nov 22, 2009 4:16 pm by jonbeshesabz

» ما بايد منتظر 22 بهمن باشيم همين و بس
Sun Nov 15, 2009 3:11 pm by Admin

» به اين تصوير توجه کنيد
Sat Nov 14, 2009 4:09 am by 30a30

» ایران
Thu Oct 29, 2009 5:54 pm by آرسلان

» روحانیت و حرمت او
Mon Oct 26, 2009 3:49 pm by آرسلان

» این مزدور را شناسای کنید
Sat Oct 24, 2009 6:03 am by goodarz.tahmasebi

Search
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

RSS feeds


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines روحانیت و حرمت او

Go down

default روحانیت و حرمت او

Post by آرسلان on Sat Oct 24, 2009 3:52 pm

روحانیت چه در قبل از اسلام و چه بعد از ورود اسلام و خصوصا بعد از رسمی شدن مذهب تشیع در ایران جایگاه و منزلتی مقدس در دیدگاه عموم جامعه داشته است. خصوصا بدلیل حضور فعال و مثبت در وقایع سیاسی و اجتماعی یکصد سال اخیر کشورمان روز بروز بر حرمت روحانیت و خصوصا لباس او در بین آحاد مردم افزوده شده هر چند این افزایش محبوبیت هم یک اختلاف دیدگاه را نیز بین روحانیون شیعه برخاسته از دو مکتب فکری حوزه نجف و حوزه قم را بیش از پیش عمیق تر کرد. در رژیم پهلوی روحانیون اعم از شیعه و سنی نیز جز جریان هایی بودند که سرکوب و زندانی شدند و در واقع زندان های رژیم پهلوی ناخواسته محلی شدند برای تماس و تعامل اجباری روحانیون با دیگر جریانهای سیاسی غیر مذهبی ، اقدامی که در نهایت باعث یک اتحاد استراتژیک بین تمام این نیروها و جریانات فکری و یکی از دلایل سقوط رژیم شاه و پیروزی انقلاب اسلامی شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی و تدوین پیش نویس قانون اساسی و بعد از آن ایجاد تغیراتی اساسی در پیش نویس و اضافه شدن اصل ولایت فقیه متاسفانه این اتحاد بین جریان های فکری کشور اعم از اسلامی و غیر اسلامی گسسته شد و صف بندی های جدیدی در عرصه سیاست این کشور بوجود آمد که بدون احتساب اختلافات بوجود آمده بین جریان های سکولار مانند گروه های چپ ، لیبرال و ملی گرا از یک طرف و گروه های تئوکرات یا مذهبی در طرف دیگر شده و همچنین در بین خود مذهبیون نیز هم در بین روحانیون شیعه و سنی از یک طرف اختلافاتی بروز کرد که ریشه بسیاری از بحران های مناطق سنی نشین با دولت مرکزی شد و در نهایت نیز با قوه نظامی و دستگیری و اعدام مخالفین بطور موقت سرکوب شد و همچنین از طرف دیگر درگیری اصلی درون روحانیت شیعه برخاسته از دو مکتب حوزه های نجف و قم با بروز اختلافات اساسی تری نمود پیدا کرد.

این اختلاف از اینجا شروع می شد که عده ای از طرفداران خط فکری حوزه نجف بر اساس تفکرات شکل گرفته از نقطه نظرات مرحوم ملا آخوند خراسانی و ملا محمد کمپانی اصفهانی مخالف دخالت روحانیون در امر سیاست و نظریه ولایت فقیه بودند لازم بذکر استکه مرحوم و به روایتی شهید ملا آخوند خراسانی بنیانگذار نظریه حکومت جمهور مسلمین و مخالف حکومت سلاطین ( ظل الله ) و یا ولی فقیه مطلقه بوده است. از این عده می توان از مرحوم آیت اله شمس آبادی ( توسط گروه مهدی هاشمی در قبل از انقلاب کشته شد ) ، مرحوم آیت اله سید ابوالقاسم خویی ، مرحوم آیت اله سید کاظم شریعتمداری ، آیت اله سید علی سیستانی ، مرحوم آیت اله طالقانی ، شهید دکتر مفتح ، شهید دکتر مرتضی مطهری ، آیت اله مکارم شیرازی ، مرحوم آیت اله سید حسن طباطبایی ، آیت اله حسین وحید خراسانی و آیت اله سید موسوی شبیری زنجانی را نام برد که در این بین آیت اله سید ابوالقاسم خویی و آیت اله سید علی سیستانی در عراق ساکن بودند.

اما پیروان جبهه دوم که ما آنرا خط فکری حوزه علمیه قم می نامیم براساس نظریه ولایت فقیه شیخ احمد نراقی و کتاب حکومت اسلامی مرحوم آیت اله امام خمینی ( ره ) خواستار ورود و اعمال اصل ولایت فقیه در قانون اساسی بودند. از این عده می توان از آیت اله حسینعلی منتظری ، مرحوم آیت اله گلپایگانی ، مرحوم آیت اله آذری قمی و شهید دکتر بهشتی و شهید آیت اله دستغیب را نام برد.

اختلافات بین این دو جریان فکری نیز در میان بسیاری از وقایع و التهابات اول انقلاب در نهایت به پیروزی طرفداران اصل ولایت فقیه و حذف و خانه نشین شدن طرفداران مکتب حوزه نجف در ایران شد که در این میان آیت اله مکارم شیرازی به جبهه طرفداران اصل ولایت فقیه پیوست و آیت اله منتظری پایه گذار ولایت فقیه انتخابی و نیز مرحوم آیت اله آذری قمی در گذر زمان تا حدودی به نظریات جریان حوزه نجف نزدیکتر شدند.

در حقیقت مخالفین این اصل اگرچه حذف شدند ولی منزلت روحانی آنها هرگز مورد حمله رسمی مقامات امنیتی و قضایی کشورقرار نگرفت. اما با شروع دهه دوم انقلاب نیروهای امنیتی با اعمال روش های ابتکاری و جدیدی جریانهای روحانیون مخالف را چه از میان روحانیون اهل سنت و چه از بین روحانیون شیعه بطور مستقیم مورد حمله قرار میدادند. در میان روحانیون اهل سنت می توان از دستگیری و شکنجه مرحوم علامه مفتی زاده و دستگیری و اعدام شهید علامه سبحانی و در بین روحانیون تشیع حمله و ضرب و شتم مرحوم آیت اله آذری قمی و آیت اله طاهری توسط نیروهای موسوم به لباس شخصی !!!؟؟؟ و دستگیری و شکنجه آیت اله کاظمینی بروجردی و... را نام برد.

این عادت جدید در بین نیروهای امنیتی کشور در این چند ساله اخیر که باید به آن دستگیری گسترده و شکنجه علمای سنی منطقه ترکمن صحرا بدلیل اعلام روز عید فطر یک روز قبل از مقامات حکومتی و نیز حمله به روحانیون اصلاح طلب و... را افزود بنوعی عجیب گسترش یافته است.

مقصود از نگارش این سطور قائل شدن امتیاز ویژه برای روحانیت و احیای نظام طبقاتی ساسانیان و یا نقد و طرفداری از هیچ گروه و جناحی نیست بلکه فقط هدف اینست که چرا عده ای از مامورین و مسئولین که مدعی دفاع از اسلام و ارزش های دینی هستند بخود اجازه توهین به لباس روحانیت را می دهند؟ اگر یک روحانی طبق تعریف موجود جرمی مرتکب شده او را رسما دستگیر و در یک دادگاه روحانیت یا دادگاه عادی در حضور وکیل و عموم مردم محاکمه و خلع لباس و مجازات کنید. اما این را بدانید گذاشتن بدعت و رسوم غلط مانند کتک زدن یا انداختن عمامه یک روحانی یا آتش زدن و پاره کردن عبا و عمامه ی او و یا حمله و غارت بیت یا کتابخانه او که فکر می کنم دوستان خودشان بهتر می دانند اشاره به چه وقایعی است به مسخره گرفتن سنت ها و قوانین نا نوشته در این کشور بوده و به مثابه روشن کردن آتش در جنگلی است که در صورت برگشتن جهت باد تضمینی نیست که روشن کنندگان این آتش خود از سوختن در این آتش خود بر افروخته در امان باشند...!؟ تجربه بشری ثابت کرده هیچکس و هیچ قدرتی با آنارشیسم و گسترش فرهنگ خشونت موفق نبوده است.

قدری خوب به این مطالب فکر کنید و سنت های معاویه و یزید را احیا نکنید اسلام در این سرزمین با پوست و خون مردم ما عجین شده است. اسلام و تشیع بر مبنای بحث و تبادل افکار رشد یافته نه اعمال خشونت.

www.irtoday.blogfa.com


Last edited by آرسلان on Thu Oct 29, 2009 5:53 pm; edited 5 times in total

آرسلان
كاربر تازه وارد
كاربر تازه وارد

تعداد پستها : 3
تاريخ عضويت : 2009-10-24

Back to top Go down

default Re: روحانیت و حرمت او

Post by آرسلان on Mon Oct 26, 2009 3:49 pm


آرسلان
كاربر تازه وارد
كاربر تازه وارد

تعداد پستها : 3
تاريخ عضويت : 2009-10-24

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum